Support Local Journalism


Subscribe


5A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

CO-PLAYERS OF THE YEAR: Ava Ranson, sr., G, Timberline; Peyton McFarland, sr., C, Boise

COACH OF THE YEAR: BJ Humphreys, Rocky Mountain

FIRST TEAM

Trinity Slocum, jr., Mountain View; Naya Ojukwu, so., Mountain View; Jaleesa Lawrence, jr., Meridian; Betsey King, sr., Eagle; Sophia Glancey, so., Timberline

SECOND TEAM

Emma Ellinghouse, sr., Timberline; Laila Saenz, sr., Mountain View; Allison Ross, jr., Boise; Allie Guerricabeitia, sr., Boise; Makayla DeBry, sr., Rocky Mountain

HONORABLE MENTION

Graci Kolka, sr., Meridian; Jayden McNeal, so., Borah; Annie Stinar, so., Centennial; Jada Reed, sr., Rocky Mountain; D’Nia Williams, jr., Mountain View; Madi Williams, sr., Boise; Olivia Taylor, jr., Skyview; Elise Boockholdt, sr., Eagle; Anna Smith, sr., Rocky Mountain; Jayden Glaze, so., Skyview

4A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

PLAYER OF THE YEAR: Jade Martinez, sr., G, Caldwell

COACH OF THE YEAR: Ashley Green, Caldwell

FIRST TEAM

Jasmyne Boles, sr., Vallivue; Zoey Moore, sr., Middleton; Miaja Mills, sr., Kuna; Gemma Lavergne, sr., Emmett; Gracee Gustin, jr., Kuna

SECOND TEAM

Ali Chatterton, jr., Bishop Kelly; Katrina Vallejo, sr., Caldwell; Jazzy Jenkins, jr., Emmett; Ashley Campbell, sr., Middleton; Anna Schmautz, so., Bishop Kelly

HONORABLE MENTION

Piper Curry, so., Nampa; Payton Hymas, so., Middleton; Audrah Radford, so., Nampa; Mia Nottingham, jr., Columbia; Xiana Campos, sr., Caldwell; Belle Bower, sr., Caldwell; Courtney Williams, jr., Caldwell; Darbi Avery, jr., Kuna

3A SNAKE RIVER VALLEY CONFERENCE

PLAYER OF THE YEAR: Adyson Harris, sr., W, Parma

COACH OF THE YEAR: Mike Calkins, Parma

FIRST TEAM

Grace Jackson, jr., Parma; Megan Hancock, sr., Parma; Abby Smith, sr., Fruitland; Maddy Erickson, jr., Weiser; Madi Fritts, jr., Fruitland

SECOND TEAM

Austyn Harris, so., Parma; Madi Collingwood, so., Payette; Mattie Shirts, fr., Weiser; Abbi Roubidoux, fr., Fruitland; Brooke Johnson, jr., Parma

HONORABLE MENTION

Kendyl Parsons, so., Payette; Gracie Dines, sr., Homedale; Payton Fritts, fr., Fruitland; Marissa Moyle, sr., Weiser; Andrea Bouvia, sr., Weiser; Lea Menchaca, sr., Payette; Yixcel Granados, sr., Payette; Grace Johnson, sr., Fruitland; Graycie Huff, so., Fruitland

2A WESTERN IDAHO CONFERENCE

CO-PLAYERS OF THE YEAR: Kate Clark, jr., G, Melba; Kortney Trappett, sr., G, Melba

COACH OF THE YEAR: David Lenz, Melba

FIRST TEAM

Maddie Cooke, sr., Cole Valley Christian; Alyssa Christensen, jr., New Plymouth; Ellie Fraas, so., Cole Valley Christian; Jessie Wood, sr., Nampa Christian; Kendall Clark, fr., Melba

SECOND TEAM

Jessica Jones, sr., McCall-Donnelly; Ella DeJong, sr., Nampa Christian; Denisse Pelayo, sr., New Plymouth; Anna Veeck, jr., Cole Valley Christian; Autum Bennett, sr., Marsing

HONORABLE MENTION

Jordan Dayley, sr., Melba; Desirae Kingery, jr., Cole Valley Christian; Savannah Khoury, sr., Cole Valley Christian; Harmony Hite, sr., New Plymouth; Olivia Cervantes, sr., Nampa Christian; Lyndsie Krough, so., Cole Valley Christian; Kennedy Lacey, sr., Nampa Christian; Jada Moyer, jr., McCall-Donnelly; Emma Scudder, sr., Cole Valley Christian; Alana Larrusea, jr., Marsing; Katelyn Young, sr., Melba; Keylee Wilson, fr., Melba; Seanna McDougal, jr., Vision Charter; Brooke Richardson, jr., McCall-Donnelly; Nicole Benggeli, jr., New Plymouth; Emme Taylor, sr., Nampa Christian; Annabelle McClure, sr., Cole Valley Christian

1A DIVISION I WESTERN IDAHO CONFERENCE

PLAYER OF THE YEAR: Madison Hodnett, jr., F, Liberty Charter

COACH OF THE YEAR: Kyla Jewett, Rimrock

FIRST TEAM

Sintia Varela, jr., Rimrock; Ky Olsen, sr., Greenleaf; Sami Jewett, jr., Rimrock; Grace Gerdes, jr., Liberty Charter; Cierra Puegh, so., Notus

SECOND TEAM

Madie Macmillan, jr., Rimrock; Kambrei Frank, jr., Victory Charter; Faith Endebrock, fr., Ambrose; Sarah Ralstin, sr., Greenleaf; Malia Good, sr., Ambrose

HONORABLE MENTION

Amanda Richael, jr., Compass Charter; Alexee Kline, sr., Idaho City; Ainsley Johnson, so., Liberty Charter; Mckenzie Woodland, sr., Notus; Mary Meeks, jr., North Star Charter; Zoe Peterson, sr., Riverstone; Kaija Zoller, so., Riverstone; Kimberly Arias, fr., Wilder; Shae Olsen, fr., Greenleaf; Victoria Ortega, so., Notus

Note: All-conference teams are chosen by the league’s coaches and not the Idaho Press.

Load comments