Ike George had been relatively quiet at the plate until his sixth appearance in the top of the eighth inning Thursday.

The Bishop Kelly standout had a two-run single and the Knights would add two more runs to hold off the Kuna Kavemen 12-8 in the 4A District III championship baseball game at Middleton High School.

The Knights (23-4) and Kuna (16-8) advance to state, which is at Vallivue beginning Thursday.

Kuna rallied for three runs in the bottom of the seventh to tie the score at 8-8. Logan Bundy and Matthew Austin knocked in runs in the inning.

Rhett Poole picked up the win in four innings of relief. Teammate Jack Burke went 2 for 4 with two RBI.

Diego Hernandez led Kuna, collecting three hits and two RBI including a home run.

EMMETT 3, VALLIVUE 2: The late-season revival for the seventh-seeded Huskies (9-13) continued as they knocked off the Falcons (17-11) in a 4A District III Tournament loser-out game.

The Huskies scored the go-ahead run in the sixth inning. Roman Lake picked up the win in relief, surrendering just one run on three hits and striking out three over four innings.

Teague Gregory, Gage Larson and Hunter Brown accounted for the RBIs for Emmett.

EAGLE 12, BOISE 8: In essentially a seeding game for state, the No. 5 Mustangs (16-10) topped the 10th-seeded Braves (6-20) in 5A District III Tournament play at Capital.

Leadoff hitter Dalton Mashore went 3 for 3 and scored twice for Eagle, Ben Ford was 3 for 4 with two RBI and Matt Hudson went 2 for 4 with two RBI.

Nick Black had two RBI for Boise.

CAPITAL 8, TIMBERLINE 5: The eighth-seeded Eagles (12-16) eliminated the defending state champion Wolves (18-10) in a 5A District III Tournament game.

The Eagles advance to a play-in game on Saturday to decide a state berth.

WEISER 12, PARMA 2, 5 INNINGS: The Wolverines (12-12) earned a state berth in the 3A District III Tournament elimination game at Fruitland.

Willy Shirts led Weiser, going 2 for 3 with three RBI.

SOFTBALL

MERIDIAN 16, BOISE 5, 5 INNINGS: The Warriors (20-8) handled the Braves (13-15) in a 5A District III Tournament elimination game at Mountain View.

The Warriors advance to a play-in game on Saturday to decide a state berth.

Sam Desloover and Reganne Rosen led Meridian, Each had two hits and three RBI.

HOMEDALE 14, FRUITLAND 4, 6 INNINGS: The Trojans (18-4) piled up 16 hits to capture the 3A District III Tournament championship and state berth at Weiser.

Amaya Carter led the way for the Trojans, going 2 for 3 with five RBI. Dazsha Zamora added three RBI on two hits.

PAYETTE 13, WEISER 3, 6 INNINGS: The Pirates piled up 12 hits to handle the Wolverines in a 3A District III Tournament elimination game at Weiser.

FRUITLAND 17, PAYETTE 10: The Grizzlies (14-11) collected the second berth to state by eliminating the Pirates (15-9) at Weiser.

MCCALL-DONNELLY 10, MELBA 5: The Vandals (16-7) moved into today’s 2A District III Tournament championship by knocking off the top-seeded Mustangs (20-2) at Nampa Christian.

Melba will meet the winner of a loser-out game between New Plymouth and Nampa Christian today for the right to come back and face McCall-Donnelly.

NEW PLYMOUTH 10, COLE VALLEY CHRISTIAN 7: The Pilgrims (16-8) doubled the hits on the Chargers (8-14) in the 2A District III Tournament loser-out game at Nampa Christian.

Kerissa Rupp led New Plymouth with three RBI.

NAMPA CHRISTIAN 15, MARSING 5, 5 INNINGS: The Trojans (10-13) took advantage of errors to top the Huskies (4-18) in a 2A District III Tournament elimination game at Nampa Christian.

Kendra Mullins and Naoma Merritt each had three RBI for Nampa Christian.

TENNIS

5A DISTRICT III TOURNAMENT: Championship matches were decided in semifinal showdowns.

The finals will be at Julie Davis Park tonight, beginning at 6.

In boys singles, No. 1 seed Kyle Garner of Eagle topped Tyler Dalos of Centennial 3-6, 6-1, 7-5.

In girls singles, top seeded Avery Hopkey of Timberline didn’t drop a point in a 6-0, 6-0 victory.

In boys doubles, the top-seeded team of Nick and JJ Byrne of Boise topped Kaden and Mekhi McCarney 6-2, 6-3.

In girls doubles, top seeded Jen Wong and Greta Walser of Boise won 6-0, 4-6, 6-3.

And in mixed doubles, No. 2 Sophie Copple and Nick Lubamersky of Boise won 5-7, 6-2, 6-2.

COLLEGE

SOFTBALL

BOISE STATE FALLS: The visiting Broncos fell 5-0 to Fresno St. to open a series.

The Broncos (34-12, 12-10 Mountain West) held the Bulldogs scoredless until a five-run third inning.

BASEBALL

NNU SEASON ENDS: Northwest Nazarene couldn’t get a big hit in a GNAC Tournament elimination game at Portland.

The Nighthawks loaded the bases in both the eighth and the ninth innings, but couldn’t find a way to get the tying run across in a 3-2 loss to Saint Martin’s at Concordia University.

NNU (24-24) loaded the bases in the top of the ninth with two outs as Parker Price singled and Kyle Redford and Rocco Ferrari drew walks. Johnson then lined a ball to centerfield, but it was caught.

LACROSSE

YOTES FALL IN NATIONAL SEMIFINALS: Powered by five goals from senior Alex Vijums, the University of Saint Thomas handed the College of Idaho their first loss of the 2019 season, winning 18-7, in the semifinals of the Men’s Collegiate Lacrosse Association Division II National Championships at Salt Lake City Regional Athletic Complex.

The Tommies (9-4) advance to the championship game for the fifth straight season, where the five-time national champs meet Dayton in Saturday’s final. The loss ended C of I’s school-record 15-match win streak.

UST scored a pair of goals in the opening three minutes, before the Coyotes (14-1) struck on a nifty left-handed finish from Ryan Henning. However, the Minnesota squad was able to dominate the face-off dot and use a physical defensive style to control the majority of ground ball opportunities — building a 10-2 lead at the break.

Load comments