Idaho Press-Tribune

 
default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
Not you?||
Logout|My Dashboard

District III wrestlers’ first-round matches at the Idaho state tournament

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, February 24, 2012 1:02 am | Updated: 11:41 am, Mon Jan 14, 2013.

 

5A TOURNAMENT

98 POUNDS: Dorian Sapien, Boise (9), 24-4 vs. Tiffani Hollingsworth, Skyline (10), 9-17; Trevor Tucker, Centennial (9) 3-24 vs. Andrew Young, Rocky Mountain (9), 17-11; Justin Stattner, Vallivue (9), 23-13 vs. Coy Beasley, Eagle (9), 10-10; Alex Hansen, Meridian (9), 1-19 vs. Anthony Price, Coeur d’Alene (9) 22-9; DeVaughn Sapien, Boise (9), 23-7 vs. Killian Konda, Lake City (9), 19-18; Bridger Carpenter, Idaho Falls (9), 20-11 vs. Jacob Barton, Rocky Mountain (9), 26-11; Dakota Poole, Capital (12), 6-24 vs. Ryan Knapp, Lewiston (9), 12-8; Chance Hudson, Mountain View (9), 12-18 vs. Lucas Bolster, Post Falls (9), 32-5.

106: Stihl Quayle, Highland (10), 32-13 vs. Craig Bennett, Mountain View (11), 6-12; Walter Erickson, Idaho Falls (9), 1-11 vs. Mark Prieto, Vallivue (9), 2-8; Luke Algate, Centennial (10), 19-13 vs. Josh Robinson, Meridian (10), 2-13; Alexis Esquivel, Capital (11), 11-16 vs. Drake Randall, Lewiston (9), 34-10; Denver Dobson, Highland (9), 16-17 vs. Alex Hendrickson, Meridian (10), 15-14; Pedro Villagomez, Vallivue (10), 14-15 vs. Tanner Wiese, Centennial (9), 3-2; Grant Hill, Eagle (9), 11-12 vs. Drake Foster, Post Falls (9), 38-3.

113: Riley Connolly, Mountain View (10), 30-5 vs. Devyn Christian, Rocky Mountain (9), 12-8; Chase Lincoln, Coeur d’Alene (10), 6-5 vs. Josh Slater, Borah (10), 21-17; Hunter Manwaring, Capital (11), 37-11 vs. Raymond Rojas, Vallivue (12), 19-11; Brandon Ashford, Centennial (12), 33-7 vs. Roger Fannin, Meridian (9), 4-21; Randy Rojas, Vallivue (12), 22-16 vs. Peter Berger, Post Falls (11), 31-10; Justin Lisonbee, Borah (9), 4-3 vs. Ryan Myers, Skyline (9), 21-25.

120: Jace Johnson, Centennial (12), 32-7 vs. Briggs Jackson, Rocky Mountain (10), 8-7; Joe Ndikuriyo, Capital (12), 16-27 vs. Jake Wardle, Borah (10) 0-0; Mitch Haber, Highland (10), 34-17 vs. Brice Jones, Eagle (10), 13-16; Steve Price, Coeur d’Alene (11), 8-14 vs. Andrew Rossow, Boise (12), 33-6; Mitch Crain, Post Falls (12), 34-8 vs. David Demayola, Vallivue (10), 9-6; David Mitchell, Mountain View (11), 5-8 vs. Spencer Rich, Rocky Mountain (9), 24-15; Jonny Blanton, Borah (10), 19-20 vs. Alex Schmidt, Skyline (11), 30-20; Scott Ashford, Centennial (9), 2-3 vs. Johnny Kenyon, Lewiston (10), 34-6.

126: Josh Carlton, Lewiston (12), 25-4 vs. Michael Carter, Vallivue (12), 19-17; Trevor Theil, Capital (9) 17-24 vs. Tyler Lopez, Borah (10) 13-15; Colby Marsh, Lewiston (12), 20-4 vs. Hunter Birrer, Mountain View (10), 25-11; Casey Johnson, Skyline (11) 32-14 vs. Tyler Mahal, Post Falls (11), 10-3; Michael Algate, Centennial (11), 20-5 vs. Andrew Smith, Eagle (12), 12-10; Kade Thompson, Idaho Falls (9), 21-23 vs. Dakota Wall, Centennial (9), 27-10; Daniel White, Borah (10), 11-7 vs. Tristin Dunn, Coeur d’Alene (10), 12-17; Jonas Williams, Rocky Mountain (11), 15-16 vs. Hunter Temple, Mountain View (11), 26-6.

132: Hayden Tuma, Centennial (10), 34-2 vs. T.J. Hall, Meridian (11), 11-25; Branden Phanmaha, Timberline (10), 20-12 vs. Demetrius Romero, Mountain View (9), 27-8; Laziah Vasquez, Idaho Falls (10) 24-10 vs. Harrison Rae, Eagle (9), 2-2; Alex Creel, Mountain View (12), 27-12 vs. Zack Campbell, Boise (11), 27-17; Blake Collins, Capital (10), 27-20 vs. Chadd Webster, Post Falls (12), 3-1; Hunter Baum, Centennial (10), 5-5 vs. Dalin Wendy, Skyline (11) 23-28; Taylor Owen, Borah (9), 18-15 vs. Bryce Parsons, Lewiston (9), 39-3.

138: Kaden Steingruber, Rocky Mountain (11), 28-2 vs. Daniel Donnelly, Mountain View (11) 23-12; Victor Kennedy, Capital (12) 6-12 vs. Cory Candelaria, Boise (12), 19-16; Hudson Staub, Coeur d’Alene (10), 27-10 vs. Austen Acosta, Borah (12), 16-11; Collin Sale, Mountain View (11), 2-3 vs. John Hensley, Meridian (9), 4-2; Nick Roman, Boise (10), 21-15 vs. Brysen Andres, Vallivue (11), 14-14 vs. Kenny Raymes, Centennial (10), 26-16 vs. Ryan Klemp, Lewiston (9), 31-4.

145: James Ost, Post Falls (12), 37-2 vs. Kyle McCullough, Capital (9), 13-33; Chase Schwisow, Meridian (10), 8-7 vs. Austin Wahl, Rocky Mountain (12), 28-10; Carlos Hernandez, Vallivue (12), 23-7 vs. Jared Lambert, Lake City (11), 22-9; Joe McNeal, Timberline (12) 0-0 vs. Kris McFarlane, Centennial (11), 34-8; Zane Madruga, Lewiston (12), 19-6 vs. Kyle Connell, Meridian (12), 4-1; Joey Gutierrez, Centennial (10), 3-9 vs. Alex Danible, Rocky Mountain (11), 10-13; Calvin Kearns, Borah (12), 14-22 vs. Brennan Bell, Highland (12), 47-1.

152: Tyler Booth, Post Falls (12), 41-4 vs. Shayn Rohrer, Capital (11), 17-19; Daxton Williams, Borah (11), 8-22 vs. Cody Jones, Eagle (11), 9-13; Levi Reynolds, Centennial (11), 26-12 vs. Dallin Stout, Skyline (11), 33-15; Josh Blanchard, Highland (12), 7-5 vs. Nick Lacombe, Mountain View (11), 25-12; Drew Randall, Lewiston (11), 34-8 vs. Connor Hudson, Mountain View (11) 18-14; Collin Ray, Eagle (11), 16-15 vs. Christian Hernandez, Vallivue (11), 23-15; Ryan Despain, Centennial (10), 10-7 vs. Garrett Christenson, Highland (9), 29-23; Joe Dominick, Meridian (12), 5-1 vs. Nate Partenfelder, Lake City (12), N/A.

160: Austin Dewey, Centennial (12), 38-3 vs. Austin Wells, Mountain View (10), 20-12; Tyus Zimmerman, Timberline (9), 18-10 vs. Mike Bond, Post Falls (12), 17-10; Reece Baldwin, Lewiston (9), 38-9 vs. Edwin Lopez, Vallivue (12), 7-11; Josh Bingaman, Rocky Mountain (12), 12-18 vs. Andre Lopez, Highland (12), 43-4; Jake Luzkow, Eagle (11), 27-8 vs. Gabe Ross, Coeur d’Alene (11), 20-13; Chris Carp, Meridian (11), 4-1 vs. Brett Walton, Boise (11), 31-11; Talon Derrick, Centennial (10), 6-4 vs. Jarrett Lancaster, Skyline (12), 39-12; Tyler Lord, Borah (12), 6-15 vs. Austin Wilson, Post Falls (11), 39-5.

170: Isaac Herrera, Idaho Falls (11), 3-3 vs. Jake Dewey, Centennial (10), 13-8; Austin May, Post Falls (12), 21-10 vs. Sam Randall, Rocky Mountain (12), 12-6; Shaun Nutt, Timberline (12), 3-3 vs. Travis Huffman, Lewiston (12), 34-10; Lane Chadwick, Mountain View (11), 25-10 vs. Chris Reinhart, Skyline (9), 21-15; Mackenzie Baker, Coeur d’Alene (11), 1-2 vs. Wilson Kroll, Borah (11), 30-12; Alex Humphrey, Centennial (12), 16-20 vs. Aaron Waddle, Rocky Mountain (9), 17-20; Nick Popkey, Boise (12), 25-14 vs. Brig Steele, Eagle (12), 31-4.

182: Nathan McLeod, Post Falls (12), 31-6 vs. Joe Cataloni, Rocky Mountain (11), 14-17; Alex Thackery, Mountain View (10), 14-18 vs. John Franklin, Capital (12), 9-22; Jaren Kahoiwai, Boise (11), 24-11 vs. Justin Balison, Lake City (12), 22-11; Tony Campbell, Vallivue (10), 8-16 vs. Jake Evans, Centennial (12), 26-11; Harley Dilulo, Meridian (10), 3-0 vs. Kevon Bjornson, Eagle (11), 10-22; Chris Mobley, Skyline (11), 26-19 vs. Logan Blackwood, Centennial (10), 16-8; Marcus Zimmerman, Borah (11), 8-14 vs. Quinton Grimmage, Lewiston (11), 20-11.

195: Garrett Demers, Coeur d’Alene (12), 33-1 vs. Nathan Dass, Capital (10), 7-32; Mathew March, Eagle (12), 7-4 vs. Alejandra Villegas, Skyline (12), 10-7; Jose Sarabia, Highland (10), 32-14 vs. Rowdy Robling, Centennial (11), 3-4; Justin Farnsworth, Post Falls (9), 17-17 vs. Cooper Harris, Timberline (12), 20-4; Canyon Purcell, Boise (11), 37-5 vs. Billy Vigil, Post Falls (12), 11-18; Cavan Cook, Mountain View (10), 14-10 vs. Landon Moffat, Eagle (12), 9-12; Dakota Franz, Vallivue (12), 4-22 vs. Jon Fisher, Centennial (11), 28-4.

220: Nic McNew, Centennial (10) 5-15 vs. Ben Guth, Boise (11), 1-2; Leo Barba, Meridian (11), 3-1 vs. Collin McDonald, Mountain View (12), 14-18; Alex Thompson, Eagle (10), 0-3 vs. Torrey Reinhart, Skyline (12), 40-12; Austin Sword, Boise (12), 21-3 vs. Owen Caldwell, Mountain View (9), 2-3; Rudy Cortez, Skyline (10), 2-5 vs. Jacob Fields, Capital (10), 14-9; Garrett Kasper, Centennial (12), 10-19 vs. Matt Llanes, Eagle (12), 26-6.

285: Matt May, Centennial (10), 1-2 vs. Anthony DeStasio, Borah (10) 8-14; Brendon Pearson, Lewiston (11), 5-4 vs. Davin Addison, Boise (11), 30-9; Alex Ekins, Capital (11), 28-9 vs. Nick Blancett, Eagle (9), 1-4; Austin Leiva, Centennial (10), 4-4 vs. Stephen Mihalisko, Meridian (10), 2-13; Jordan Rowley, Vallivue (10), 4-21 vs. Emilio Trevino, Borah (11), 11-5.

4A TOURNAMENT

98 POUNDS: Casey Cobb, Kuna (10), 35-1 vs. Max Hillman, Skyview (9), 26-12; Kaleb Tackett, Columbia (9), 28-13 vs. Justin Beck, Nampa (10), 19-10; Jacoby Peterson, Kuna (10), 31-6 vs. Austin Dempsey, Caldwell (9), N/A.

106: Robert Gomez, Caldwell (11), 46-6 vs. Markel Page, Twin Falls (10), 5-14; Josh Saporta Mountain Home (11), 2-2 vs. Gaige Kepner, Canyon Ridge (10), 21-16; Jacob Venegas, Nampa (11), 19-10 vs. Anthony Baca, Pocatello (10), 25-14; Jared Evans, Blackfoot (9), 10-25 vs. James Lutes, Emmett (9), 13-17; Aerial Groene, Mountain Home (11), 15-14 vs. Justin Holman, Bonneville (10), 38-6.

113: Tony Gonzales, Caldwell (11), 43-6 vs. AJ Bruce, Moscow (9), 16-20; CJ Cervantes, Columbia (10), 31-14 vs. Chase Lemons, Bonneville (9), 21-14; Chad Olsen, Middleton (11), 27-7 vs. Kohl Bingham, Blackfoot (11), 32-12; Connor Stubblefield, Canyon Ridge (12), 24-15 vs. Miguel Pedraza, Skyview (11), 34-10; Mario Reyes, Nampa (9), 16-11 vs. Julio Jara, Jerome (10), 9-17.

120: Michael Cook, Kuna (10), 37-3 vs. Cooper Bailey, Wood River (10) 22-9; Alawnzo Manzanares, Caldwell (10), 24-12 vs. Takoda Bingham, Shelley (9), 20-20; Michael Carr, Middleton (11), 30-8 vs. Adrian Borrayo, Jerome (10), 10-21; Felipe Contreras, Caldwell (11), 42-8 vs. Kadin Williams, Jerome (9), 14-20; Andrew Bright, Nampa (11), 25-9 vs. Dustin Hannawalt, Lakeland (11), 28-9.

126: Kam Reddish, Columbia (11), 41-5 vs. Layton Wasia, Blackfoot (10), 28-6; Cole Davis, Pocatello (12), 34-11 vs. Jake Lords, Kuna (9), 19-7; Thomas Gonzales, Skyview (11), 27-8 vs. Isaiah Alvarado, Minico (11), 34-11; Tyler Jaramillo, Kuna (10), 20-12 vs. Cody Burden, Middleton (11), 23-10.

132: Tomaz Gonzalez, Columbia (11), 39-5 vs. Tyler Lookingbill, Twin Falls (11), 15-12; Kurtis Loftis, Kuna (10), 32-11 vs. Isaac Laris, Twin Falls (11), 30-9; Gunner Gridley, Jerome (10), 8-13 vs. AJ Jenkins, Skyview (12), 12-1; Ivan Lopez, Columbia (12), 20-7 vs. Tanner Sessions, Mountain Home (9), 18-15.

138: Tristian Jarboe, Columbia (10), 35-7 vs. Carson Robbins, Pocatello (12), 28-15; Tuekota Tate, Lakeland (9), 11-9 vs. Jason Eavenson, Caldwell (12), 42-8; Zac Cobb, Kuna (12), 37-8 vs. Kade France, Shelley (11), 14-24; Shade Smith, Century (12), 21-13 vs. Tyler Rios, Columbia (11), 25-16; Dino Hukic, Canyon Ridge (12), 15-13 vs. Marco Fonseca, Nampa (11), 18-19.

145: Jordan Nolan, Kuna (10), 24-11 vs. Cordell Robbins, Pocatello (10), 19-22; Daniel Larsen, Preston (12), 22-15 vs. Andrew Hilton, Nampa (9), 17-13; Brooks Ney, Caldwell (10), 37-17 vs. Ryan Climer, Blackfoot (10), 30-12; Brandon Mailhot, Lakeland (10), 24-5 vs. Ryan Goldsby, Mountain Home (12), 32-9; Colton Kunz, Rigby (11), 21-18 vs. Alex De La Rosa, Nampa (12), 44-7.

152: Aaron Villarin, Emmett (12), 39-2 vs. Brady Portenier, Middleton (11), 26-11; Jackson Blakley, Columbia (12), 20-7 vs. Marcus Ko, Twin Falls (12), 30-10; Connor Henderson, Blackfoot (11), 27-12 vs. Mikal Sanchez, Kuna (12), 34-10; Christian Brandon, Kuna (10), 18-6 vs. Braydon Metcalf, Canyon Ridge (12), 25-6.

160: Joey Dondero, Kuna (12), 39-5 vs. Gustavo Salinas, Minico (12), 15-8; Cade Nykamp, Bonneville (12), 34-10 vs. Brandon Garner, Middleton (12), 19-14; Bryant Sargent, Blackfoot (10), 36-13 vs. Olin Vickers, Columbia (11), 37-10; Junior Pantoja, Caldwell (10), 40-14 vs. Slyvestre Quiroz, Burley (11), 16-15; Garrett Grigsby, Columbia (10), 31-15 vs. Chase Campbell, Lakeland (12), 27-9.

170: Chris Alvarez, Nampa (11), 33-8 vs. A.J. Elrod, Pocatello (9), 16-16; Kyle Jordan, Columbia (12), 31-12 vs. Braxton Egbert, Bonneville (11), 24-20; Austin Silsby, Kuna (11), 8-13 vs. Drew Peterson, Emmett (12), 35-9; TJ Strunk, Minico (10), 5-4 vs. Brad Ferguson, Caldwell (12), 39-7.

182: Michael Garcia, Caldwell (12), 22-9 vs. Chance Connell, Twin Falls (11), 18-15; Randy Emery, Kuna (11), 21-10 vs. Justin Pepperdine, Sandpoint (12), 19-5; Ignatius Bisharat, Century (12), 28-7 vs. Jeff Checketts, Mountain Home (12), 12-17; Brayden Shell, Kuna (10), 19-5 vs. Austin Mathus, Blackfoot (11), 34-14; Arnold Zavala, Jerome (11), 22-12 vs. Spencer Salinas, Columbia (12), 38-6.

195: Richard Anau, Madison (11), 43-1 vs. Izzak Cook, Middleton (12), 10-10; Connor Shepard, Lakeland (9), 8-13 vs. Gabe Owen, Kuna (11), 17-6; Igor Jozelic, Canyon Ridge (12), 16-20 vs. Robbie Nelms, Caldwell (12), 19-7; Cory Calhoun, Kuna (12), 18-13 vs. Kyle Moser, Pocatello (12), 15-18; Juan Labra, Burley (11), 19-9 vs. Austin Schaffer, Columbia (11), 22-1.

220: Jon Ryan, Mountain Home (12) 22-16 vs. Jordan Crist, Twin Falls (10), 6-5; Alex Iszler, Pocatello (9), 28-15 vs. Gabe Escobedo, Caldwell (11), 28-7; Matt Lockey, Sandpoint (11), 25-5 vs. Kody Wiggins, Columbia (11), 29-16; AJ O’Neil, Bonneville (11), 5-8 vs. JC English, Kuna (10), 16-10; Dakota Cole, Emmett (12), 31-10 vs. Joseph Valencia, Minico (12), 24-3.

285: Abel Soto, Columbia (10), 6-15 vs. Jonathan Littlejohn, Blackfoot (10), 23-13; Adam Rainsdon, Skyview (12), 26-10 vs. Xavier Powell, Middleton (12), 16-19; JJ Flores, Columbia (9), 10-12 vs. Sam Solis, Kuna (12), 21-12.

3A TOURNAMENT

98 POUNDS: Ross Forsberg, Parma (10), 2-7 vs. Aaron Smith, Bonners Ferry (11), 5-26; Melanie Cowgill, Fruitland (9), 0-2 vs. Billy Godfrey, Salmon (9), 21-10; Garrett Brogan, Bear Lake (10), 12-24 vs. Kendal Fletcher, Fruitland (9), 8-15.

106: Andrew Randall, Homedale (9), 15-15 vs. Cam Raynor, Timberlake (10), 13-11; Braxton Stocking, Sugar-Salem (9), 0-2 vs. Chris Beltran, Weiser (10), 17-10; Bryson Vergobbi, Kellogg (9), 25-2 vs. Tristen Hinkley, Weiser (9), 10-9; Dalton Moody, Salmon (10), 18-12 vs. Dakota Whitaker, Parma (10), 12-6.

113: Skyler Valentine, Snake River (11), 40-5 vs. Chase Gries, Parma (9), 9-7 vs. Josh Richmond, St. Maries (9), 23-11 vs. Christian Oyervides, Weiser (10), 10-11; Hayden Wood, Sugar-Salem (9), 13-17 vs. Michael Deleon, Homedale (10), 15-8; Devin Fisher, Homedale (9), 22-2 vs. Braxton James, Marsh Valley (9), 15-10; Michael Mannery, Fruitland (10), 6-21 vs. Kaden Bench, Snake River (10), 30-10.

120: Kody Hongslo, Timberlake (11), 25-8 vs. Casey White, Weiser (12) 4-4; Josh Tucker, Bonners Ferry (11), 14-12 vs. Chase Neill, Payette (10), 15-19; Lionel Perez, Weiser (11), 32-4 vs. Bryan Lankford, American Falls (9), 1-13; Jesse Murdock, Teton (10), 25-21 vs. Dakota Myers, Fruitland (11), 6-23.

126: Tyler Popkin, Priest River (11), 34-5 vs. Tyler Alder, Weiser (10), 7-11; JC Roath, Bear Lake (9), 7-16 vs. Logan Case, Parma (10), 24-11; Drew Hill, Timberlake (11), 24-4 vs. Alex Gomez, Weiser (12), 16-14; Bo Hohenfield, American Falls (10), 29-12 vs. Mark De La Pena, Payette (9), 11-23.

132: Blaine Invernon, Bonners Ferry (11), 34-2 vs. Brian Heleker, Payette (9), 10-21; Brady DeYoung, Weiser (11), 17-6 vs. Logan Lish, Marsh Valley (10), 11-18; Chris Vergobbi, Kellogg (11), 11-4 vs. Ubaldo Arana, Weiser (10), 4-6; Bailey King, Fruitland (10), 16-22 vs. Stetson Holman, Sugar-Salem (12), 27-5.

138: Garrett Wood, Sugar-Salem (11), 40-2 vs. Eric Sanchez, Weiser (10), 6-11; Palmer Champlin, Kimberly (11), 29-16 vs. Scott Jensen, Parma (11), 21-6; Oscar Gallegos, Payette (12), 35-5 vs. Jeremy Glascock, American Falls (9), 6-10; Noah Hall, Weiser (11), 6-11 vs. Cole Jerome, Kellogg (12), 23-4.

145: Woody Thomas, Payette (12), 16-1 vs. Ryan Kesl, Salmon (11), 16-7; Cody Stewart, Kellogg (12), 20-10 vs. Tiler Childress, Parma (11), 4-2; Colton Skinner, Fruitland (12), 15-15 vs. Caleb Rundle, Filer (10), 20-19; Christian Cullen, Parma (11), 14-12 vs. Seth Wood, Sugar-Salem (12), 24-9.

152: Mitch Svedin, Weiser (12) 33-2 vs. Josh Burmester, Marsh Valley (9), 8-14; Kade Brown, Sugar-Salem (11), 12-21 vs. David Hemmert, Parma (12), 25-9; Jacade Jones, Filer (11), 17-16 vs. Eric Coronoa, Fruitland (11), 28-14; Cutler Howell, Snake River (9), 19-10 vs. Dustin Kistenmacher, Weiser (10), 15-4.

160: Daulton Blackwell, Fruitland (12), 17-6 vs. Ashton Stephenson, St. Maries (12), 22-8; Tyler Goodenough, Weiser (11), 14-8 vs. Brenden Pope, Sugar-Salem (12), 20-11; Matt Petero, Weiser (11), 33-9 vs. Justin Kitchen, Kellogg (12), 12-15; Forrest Herring, Timberlake (11), 23-12 vs. Cody Houghton, Parma (11), 11-11.

170: Chase Barber, Sugar-Salem (11), 41-5 vs. Christion Ketchu, Fruitland (9), 4-5; Wyatt Christensen, Teton (11), 24-12 vs. Ismahel Mendoza, Homedale (12), 19-10; Matt Loughran, Weiser (11), 16-5 vs. Jason Turner, Buhl (12), 8-7; Mike Green, Fruitland (12), 19-16 vs. Jonathon O’Brien, Kellogg (9), 5-16.

182: Tim McDonald, Fruitland (11), 35-3 vs. Trever Marek, Kellogg (12), 7-9; Christian Heth, Timberlake (12), 20-9 vs. Kyle Purdom, Homedale (12), 10-18; Anthony Broadie, Parma (12), 14-8 vs. Michael Palacios, American Falls (12), 15-13; Wyatt Bergeson, South Fremont (12), 30-13 vs. Sam Hainey, Fruitland (12), 12-8.

195: Jacob Harris, Kellogg (12), 18-10 vs. Garrett Larson, Fruitland (9), 12-16; Trevor Packer, Marsh Valley (12) 12-12 vs. Nick Stephenson, Weiser (12), 28-10; Jarik May, Marsh Valley (12), 20-7 vs. Connor Newman, Payette (12), 22-14 vs. Nate Johnson, Sugar-Salem (11), 2-1 vs. Brad McCain, Homedale (11), 21-6; Mason Shepherd, Parma (10), 16-23 vs. Carman Krichbaum, Bonners Ferry (11), 21-7.

220: Nick Zylka, Fruiltland (12), 29-9 vs. Jordan Nitz, Filer (11), 5-22; Will Gaspar, Bonners Ferry (11), 22-9 vs. Bodie Hyer, Homedale (12), 21-10; Rusty Penson, Payette (12), 18-8 vs. Wyatt Hopper, Kellogg (10),0-10; Sam Dickerson, Fruitland (11), 1-2 vs. Straton Crapo, Sugar-Salem (11), 10-8; JD Johnson, Weiser (12), 27-10 vs. Oren Carlton, Buhl (12), 27-5.

285: Matt Parke, South Fremont (10), 8-5 vs. Thomas Sharp, Weiser (12), 7-4; Jorge Hernandez, Homedale (12), 8-16 vs. Jacob Hanover, Bear Lake (12), 2-3; Ryan Higley, Payette (11), 17-13 vs. Ignacio Fonseca, American Falls (11), 11-13; Hayden Sutton, Snake River, N/A vs. Anthony Freeman, Fruitland (12), 26-5.

2A TOURNAMENT

98 POUNDS: Samuel Belnap, West Jefferson (9), 8-15 vs. Seth Lowen, McCall-Donnelly (9), 19-5.

106: Dustin Williamson, New Plymouth (9), 13-14 vs. Austin Street, Mullan (9), 29-6; Rodrigo Cardona, Aberdeen (9), 1-7 vs. Lance Travis, New Plymouth (9), 18-11.

113: Rainer Montes, McCall-Donnelly (10), 33-9 vs. Chris Campbell, West Jefferson (9), 10-14.

120: Carl Campbell, West Jefferson (10), 19-14 vs. Cody Appa, McCall-Donnelly (9), 10-19.

126: Omar Labra, North Fremont (12), 42-5 vs. Diego Zapata, Melba (9), 10-18; Casey Clark, McCall-Donnelly (12), 22-13 vs. Mike Carey, Wallace (11), 20-10; Dakota Stallions, New Plymouth (11), 29-5 vs. Kade Jorgensen, Grace (9), 18-15.

132: Raymond Evans, New Plymouth (12), 36-2 vs. Nathan Ker, Ririe (10), 14-20; Caleb Williams, North Gem (10), 41-5 vs. Asa Cope, McCall-Donnelly (12), 14-7; Blake Perry, Melba (11), 27-7 vs. Abraham Torres, Aberdeen (9), 23-14.

138: Jared Johnshoy, Melba (11), 31-4 vs. Curtis Branz, Wallace (11), 25-8; Skyler Wilburn, Wallace (11), 30-15 vs. Jessie Blount, Melba (11), 23-8; Brent Evans, New Plymouth (9), 22-12 vs. Jake Mitton, Oakley (11), 24-14.

145: Jake Butler, McCall-Donnelly (12), 34-3 vs. Rafe Williams, Clearwater Valley (12), 19-16; Weston Appa, McCall-Donnelly (11), 17-17 vs. Jasshan Labra, North Fremont (11), 40-9; Casey Ivey,V Valley (12), 38-4 vs. Ismael Hinojosa, Marsing (12), 14-11.

152: Kyle Brown, Potlach (10), 57-2 vs. Dillon Danner, Marsing (11), 6-9 vs. Dan McGregor, Grace (10), 30-11 vs. Elijah Lowen, McCall-Donnelly (10), 11-4; Justin Smith, New Plymouth (12), 11-9 vs. Markus Stoddard, West Jefferson (11), 21-13.

160: Austin Williams, Marsing (10), 24-11 vs. Kaleb Nelson, Ririe (11), 30-10; Hunter Onthanik, McCall-Donnelly (9), 3-6 vs. Matt Lindberg, Firth (11), 32-7; Damon Nuttman, Grangeville (9), 4-6 vs. Troy Richardson, Melba (11), 32-7.

170: Luke Blanchard, North Fremont (12), 36-8 vs. Blake Julian, McCall-Donnelly (10), 13-6; Garrett Fell, Clearwater Valley (10), 2-16 vs. Zack Lowen, McCall-Donnelly (11), 31-5.

182: Luke Madsen, Firth (10), 11-16 vs. Tyler Filler, New Plymouth (11), 8-18;  Luis Castro, New Plymouth (11), 16-15 vs. Zak Clark, North Fremont (9), 27-23.

195: Levi Miller, Clearwater Valley (11), 3-5 vs. Marcus Davis, New Plymouth (9), 15-13; Rhett Moore, Soda Springs (10), 16-8 vs. Bernardo Galvez, Marsing (12), 10-9; Alberto Gonzales, Wendell (11), 5-14 vs. Todd Allen, McCall-Donnelly (12), 25-6.

220: Anthony Herrera, Melba (11), 16-22 vs. Jericho Watson, Aberdeen (12), 5-8; Travis Lafee, McCall-Donnelly (12), 21-7 vs. Tyler Minden, Potlach (12), 1-12; Brandon Uribe, Firth (12), 19-7 vs. Noah Grossman, Marsing (9), 15-9.

285: Cody Fugate, Orofino (9), 9-3 vs. Luke Harris, New Plymouth (11), 13-23; Gabe Ramirez, Marsing (10), 7-17 vs. Edy Mesillas, Glenns Ferry (11), 26-7; Riley Crossley, Melba (11), 26-6 vs. Jack Riggs, Glenns Ferry (9), 17-11.

© 2015 Idaho Press-Tribune. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Check out these other popular articles

  Crusaders hope for first-round bye
Twelve days ago, Northwest Nazarene senior center Kevin Rima pointed at the schedule. A regular season road game at Montana State-Billings? What a chance to make a statement to the rest of the league for the upcoming GNAC Tournament.
  Yotes host EOU in semifinals
Altering strategies is a necessity for Scott Garson at playoff time. The familiarity of Cascade Conference opponents causes the need for new wrinkles as he develops game plans for his top-seeded Yotes, who strive to repeat as tournament champions.
IdahoPress.com invites you to take part in the community conversation. But those who don't play nice may be uninvited. Don't post comments that are off topic, defamatory, libelous, obscene, racist, abusive, threatening or an invasion of privacy. We may remove any comment for any reason or no reason. We encourage you to report abuse, but the decision to delete is ours. Commenters have no expectation of privacy and may be held accountable for their comments.
Comments are opinions of the author only, and do not reflect the opinions or views of Idaho Press-Tribune. Please view our Terms of Use and Privacy Policy for further details...

Welcome to the discussion.

loading...

Online poll

John Wustrow

Assistant Sports Editor

John is the assistant sports editor and covers high school sports

B.J. Rains

Boise State beat writer

B.J. covers Boise State athletics

Bruce Mason

Sports Reporter

Bruce covers College of Idaho and Northwest Nazarene athletics

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT